Szomorú vasárnap

Autor: Bianka Nagyová | 31.12.2017 o 15:49 | Karma článku: 4,46 | Prečítané:  1153x

"Szomorú vasárnap száz fehér virággal, vártalak kedvesem templomi imával." Týmito veršami začína pieseň samovrahov. Nájdete ju aj pod názvom Gloomy sunday, tento fenomén, totiž, neočaril len Maďarov.

Príbeh o ženskom pôvabe, ktorej podľahnú dvaja muži. Ani jeden z nich sa jej nechce vzdať, preto sú ochotní deliť sa o pozornosť okúzľujúcej Ilony. Zároveň príbeh o nemecko-židovskom "priateľstve" z obdobia druhej svetovej vojny, rovnako aj príbeh o neuveriteľnom hudobnom nadaní.

László je typickým maďarským židom, rodeným obchodníkom a majiteľom vychytenej budapeštianskej reštaurácie. Ilona je jeho milou. Lenže, iba do prelomového okamihu, kým László nenajme Andrása Aradiho ako klaviristu do svojej nóbl reštaurácie. Do Ilony nie je ťažké sa zamilovať, vie to aj László, aj mnoho iných mužov. Preto sa o ňu rozhodnú deliť.

Je tu ešte jeden muž, ktorý v budúcnosti zohrá dôležitú úlohu v ich životoch. Nemec Hans. Pred vypuknutím druhej svetovej vojny ide len o uctievateľa božskej mäsovej rolky, ktorú nikto nedokáže pripraviť tak lahodne ako reštaurácie, ktorú vlastní László a zároveň mu jedlo servíruje šarmantná Ilona.

V deň Iloniných narodenín Hans zavíta do reštaurácie posledný krát pred odchodom do Nemecka. Večer je neuveriteľne dynamický, plný diania. András - klavirista - zložil pre Ilonu skladbu. Nemá pre ňu názov, ani text. Má len melódiu, ktorej nedokáže nevenovať pozornosť nikto, kto ju začuje. Pieseň je akoby odkazom, ktorému András ešte nerozumie - zatiaľ.

Po záverečnej sa Hans rozhodne požiadať krásnu Ilonu o ruku.

Neúspešne.

Hans sa pokúsi spáchať samovraždu skokom z mosta do mohutného Dunaja. Nepodarí sa mu to, jeho záchranca, totiž, číhal za rohom. Je ním žid - László. Jeho záchranca sa stáva jeho priateľom.

Ilona po celý čas sedí na dvoch stoličkách, delia sa o ňu dvaja muži, ani jeden sa jej nechce vzdať. Ona tiež nie je schopná vybrať si jedného z nich, nechce sklamať ani jedného. Žijú v milostnom trojuholníku, ktorý zdanlivo funguje až na niekoľko menších konfliktov. András s Lászlom majú toho veľa spoločného. Obaja milujú Ilonu.

Andrásova skladba nadobúda väčšie rozmery. Má názov: Szomorú vasárnap. Jej melódia očarí rakúskych vydavateľov, vďaka čomu sa skladba vznáša už aj z rádií a gramofónov. Nielen v Maďarsku a Rakúsku, ale už aj v Spojených štátoch. Andrása trápi len fakt, že len v Maďarsku spáchalo samovraždu viac ako 200 ľudí. Z gramofónov sa pritom niesla melódia Szomorú vasárnap.

Viac ako 200 ľudí pochopilo odkaz. András mu začína rozumieť tiež. Zaobstaral si fľaštičku s jedom, z ktorého stačí pár kvapiek na zastavenie činnosti srdca. Fľaštička sa dostane dočasne do opatery Lászla.

Píše sa rok 1944, keď sa Hans vracia do Budapešti. László sa s ním zvíta ako s priateľom, zatiaľ čo Hans ho žiada, aby ho pred ostatnými oslovoval ako Brigadeführer Wieck.

Všetci cítia vo vzduchu, že sa schyľuje k niečomu zlému. László prepíše reštauráciu na Ilonu. Hans ho vraj zachráni pred tým, aby vyletel komínom, ako väčšina maďarských židov. Ale jeho majetok najlepšie ochráni Ilona.

Hans, opantaný mocou, zabúda na priateľské putá. Pred ostatnými nemeckými príslušníkmi SS musí vyzerať drsne, inak ho môžu obviniť z nelojálnosti k Hitlerovi. Vynucuje si od klaviristu Andrása odznenie slávnej skladby Szomorú vasárnap. András sa mu nepoddáva, hrozí mu krvavá pomsta za neuposlúchnutie príkazu.

Celú situáciu zachraňuje Ilona, ktorá nájde Andrásov text k piesni a zaspieva ju pôvabným spôsobom. András jej spevu neodolá a pridá sa prostredníctvom melódie, ktorá zaznie z klavíra. Niekoľko sekúnd po odznení skladby sa András zmocní Hansovej zbrane, a zastrelí sa.

Onedlho príslušníci SS odvádzajú Lászla do ďalšieho transportu, smerujúceho do Osvienčimu. Hans sa zmocní Ilony, samozrejme, len za prísľub, že pomôže Lászlovi.

Nepomôže.

Človek, ktorého László pred niekoľkými rokmi zachránil, sa stáva jeho vrahom. Odsúdil ho na smrť.

Ilona je tehotná. Porodí syna, ktorý reštauráciu zdedí a zveľaďuje ju.

Po rokoch sa osemdesiatročný Hans vracia do obľúbenej budapeštianskej reštaurácie. Potom, ako si vyžiada skladbu Szomorú vasárnap, sa náhle začne dusiť a zomrie.

Ilona, starenka, umýva fľaštičku od jedu. Pomstila sa.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Vyššie pokuty a parkovanie na chodníkoch. Saková navrhuje zmeny v doprave

S novelou prišla ministerka vnútra. Zatiaľ ju dala pripomienkovať.

ŠPORT

Srdce namiesto rolexiek. Nemci oceňujú gesto Slováka Dudu

V Bundeslige dal už deväť gólov.


Už ste čítali?